W naszej pracy bardzo często musimy stwierdzać z przykrością, że wiele ekip zajmujących się budową domów nie zawsze dba o właściwą izolacje, o prawidłowe przygotowanie budynku do tego zadania. Nie chodzi jednak o to, aby wytykać błędy, ale o to, aby ich nie popełniać.
Projektowanie izolacji – co możemy rozumieć przez takie określenie? Czy nie wystarczy powiedzieć, że ściany będą ocieplone styropianem o grubości np. 20 cm, poddasze będzie izolowane pianką PUR o grubości 20 cm? A może izolacja stropu lekkiego na wiązarach celulozą? Czy to jest za mało?
Przede wszystkim warto zapoznać się z tym jakie na ten moment obowiązują standardy. Warto zajrzeć również do projektu – tam znajdziemy pewne informacje na temat współczynników przenikania dla poszczególnych przegród.
Izolacja nie tylko na zimę.
Warto chyba uzmysłowić sobie, że nowoczesna izolacja jest nam potrzebna nie tylko ze względu na potrzebę zatrzymywania ciepła w budynku. Tak o tym najczęściej mówimy. Używamy określenia „ocieplenie” ścian czy poddasza. W rzeczywistości coraz częściej musimy skupiać się na tym, aby tego ciepła latem nie puszczać do środka.
Nie można więc rezygnować z parametrów izolacji stosując argument „lekkiej zimy”. To prawda, że możemy coś takiego zaobserwować, że zimy są coraz cieplejsze, ale lata za to również. Dobrze jest więc gdy izolacja chroni nas przed upałem.
Szczelność izolacji jest tutaj elementem kluczowym. Nasza firma oferuje tylko takie technologie, które sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym – są to bezspoinowe izolacje natryskowe piankami PUR oraz izolacje wdmuchiwane wełną celulozową i wełną skalną.
Warto jednak sprawdzić jak zachowuje się dany materiał pod wpływem podwyższonej temperatury. Znając normy, które określają warunki badania, określają w jakiej temperaturze materiał osiąga daną izolacyjność możemy stwierdzić, że nie zawsze są tu brane pod uwagę warunki skrajne. Wysoka temperatura dodaje przecież energii cząstkom powietrza, które znajdują się w materiale izolacyjnym.
Na tym polu bardzo dobrze wypada pianka PUR zamknięto-komórkowa, ale ten model piany niezwykle rzadko stosuje się do izolacji poddaszy w Polsce. Bardzo dobrze pod tym względem prezentuje się piana otwarto-komórkowa oraz celuloza.
Ciągłość izolacji
Ciągłość izolacji to nie tylko bezspoinowość. Przez ciągłość izolacji rozumiemy prawidłowe łączenie się izolacji ściany z izolacją stropu czy dachu. Jeżeli tej ciągłości będzie brakować to wówczas w miejscach dość problematycznych pojawią się mostki termiczne.
Dlaczego mówimy tu o miejscach problematycznych? Dlatego, że bardzo często w miejscu styku mamy betonowe elementy budynku, a beton niestety nie jest dobrym izolatorem.
Przy tej okazji warto wspomnieć o właściwym dobieraniu grubości izolacji. Ciepło unosi się do góry więc naturalnym okazuje się to, aby lepiej zabezpieczać poddasze niż ścianę budynku. W ten właśnie sposób projektowanie są izolacje w domach jednorodzinnych.