Izolacje natryskowe

Piankę otwarto-komórkową inaczej nazywamy pianką miękką lub półsztywną. Jest to piana, która znajduje swoje zastosowanie głównie do ocieplania poddaszy użytkowych, stropów lekkich i ścian z budownictwie szkieletowym. Jest to pianka stosunkowo tania (w porównaniu z pianką zamknięto-komórkową) – warto rozważyć jej zastosowanie zamiast np. wełny mineralnej.

Właściwości pianki otwarto-komórkowej.

Pianka PUR otwarto-komórkowa jest materiałem paroprzepuszczalnym i miękkim. Dzięki tym właściwościom nadaje się do ocieplania poddaszy deskowanych i poddaszy z membraną dachową. Jest atutem jest również dźwiękoszczelność.

Piankę nakłada się na pole między krokwiami a także pokrywa krokwie. Nie jest tak, że wymiar krokwi decyduje o tym jaką możemy mieć izolacje poddasza. Nawet przy krokwiach o wysokości 16 cm można nałożyć 25 cm pianki PUR.

Pianka rozrastają się wypełnia każdą szczelinę i dlatego ceniona jest szczególnie tam, gdzie trzeba ocieplić dach kopertowy, poddasze gdzie przebiegają kanały wentylacyjne od rekuperacji, ale również na dachach prostych spisze się wyśmienicie.

Współczynnik lambda pianki

Pianka otwarto-komórkowa, w porównaniu do pianki zamknięto-komórkowej ma nieco gorszy współczynnik lambda, ale jest za to dużo tańsza. Porównując zatem te dwa modele pianek, należy jasno powiedzieć, że przy zastosowaniu pianki otwarto-komórkowej taniej osiągniemy zamierzony cel przy ociepleniu poddasza.

Planując ocieplenie poddasza posługujemy się współczynnikiem U, czyli współczynnikiem przewodzenia ciepła. Aby uzyskać współczynnik U na poziomie 0,18 W/m2K należy uwzględniać grubość 20 – 22 cm pianki otwarto-komórkowej. Przy budynkach energooszczędnych trzeba zastosować grubość 25 cm lub więcej pianki.

W praktyce oznacza to, że tam gdzie planowana była izolacja z wełny na grubość 25 cm – można zastosować piankę o grubości 20 cm. Tam gdzie planowana była izolacja 30 cm – idealnie sprawdzi się 25 cm pianki PUR.

Pianka jest na tyle dobrym rozwiązaniem, że pod wpływem nagrzewania nie traci ona tak bardzo swoich parametrów. Jak wiemy przy wełnie dochodzi do dość znacznego spadku na skutek konwersji. Wyższa temperatura dachu działa niekorzystnie na te parametry. Dlatego posiadacze domów ocieplonych pianką o wiele mniej skarżą się na przegrzewanie poddaszy latem.